Oficjalny dystrybutor marki Technics w Polsce
Gramofon z napędem bezpośrednim Klasy Grand SL-1200GAE
Dodano dnia 14.04.2016, 14:09
Edycja limitowana na 50-lecie
Dostępne w lecie 2016

Rosnąca popularność płyt CD sprawiła, że gramofony zniknęły na krótko ze sklepów, jednak ich ciepły dźwięk sprawił, że wracają na rynek. Stworzony przez firmę Technics gramofon z bezpośrednim napędem serii SL-1200 w dalszym ciągu cieszy się ogromnym uznaniem audiofilów i DJ-ów. Otrzymaliśmy wiele próśb o reaktywację tego modelu gramofonu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się stworzyć nowy gramofon klasy Hi-Fi. Poniżej przedstawiamy krótko nasze zamierzenia związane z projektowanym urządzeniem.

Zwykle przyjmuje się, że napęd bezpośredni jest przeznaczony dla DJ-ów, natomiast napęd paskowy jest bardziej odpowiedni do zastosowań Hi-Fi. Kiedy w latach 70. ubiegłego wieku firma Technics stworzyła gramofony z napędem bezpośrednim, ich wydajność i niezawodność jako pierwsze zauważyły stacje radiowe. Później te gramofony zyskały ogromne uznanie wśród audiofilów. Wysoka precyzja obrotów i brak degradacji stosunku sygnału do szumu to cechy, które były szczególnie atrakcyjne dla tych użytkowników. Z kolei DJ-e docenili wysoki moment obrotowy i niezawodność napędu bezpośredniego, przez co gramofony z takim napędem stały się standardem na scenie klubowej.

Podczas projektowania silnika napędu bezpośredniego wymagane są znaczące inwestycje kapitałowe w sprzęt do produkcji na dużą skalę. Z kolei napędy paskowe można produkować niewielkim kosztem. W przeciwieństwie do napędu bezpośredniego, napęd paskowy został zaprojektowany z użyciem najnowszej technologii. W dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że napęd bezpośredni jest przeznaczony dla DJ-ów, natomiast napęd paskowy jest bardziej odpowiedni do zastosowań Hi-Fi. Od samego początku napęd bezpośredni oferował doskonałą jakość dźwięku. Jeśli zmodyfikujemy silnik napędu bezpośredniego i układy sterujące, będziemy mogli stworzyć gramofon przewyższający inne systemy.

Firma Technics była także liderem w zakresie wprowadzania innowacji, takich jak materiały tłumiące wibracje, konstrukcja obudowy i izolatory. Odziedziczyliśmy DNA firmy Technics, ale nie chcieliśmy stworzyć po prostu repliki modelu SL-1200.

Innymi słowy, celem naszego projektu jest ponowne zdefiniowanie referencyjnego gramofonu z napędem bezpośrednim.

Specyfikacja

Całkowicie nowy design redefinujący gramofony o napędzie bezpośrednim
Silnik Direct Drive z podrwójnym rotorem
Sterownik silnika o napędzie bezpośrednim
Ramię o wyskoiej czułości
Talerz gramofonu z warstwą mosiądzu
Izolator
Wzornictwo Technics Definitive
Dziedzictwo serii SL-1200 
Górna płyta wykonana z ciężkiego aluminium
Prędkości gramofonu
33 1/3 obr./min, 45 obr./min, 78 obr./min
Zmienna regulacja prędkości
±8%, ±16%
Wymiary i ciężar
Szer.: 453 mm Wys.: 172 mm Gł.: 353 mm / Ok. 11,7 kg *Wartości wstępne
Gniazda
1 x wyjście phono / 1 x uziemienie sygnału